Tentoonstelling: De gehavende schoonheid van de bibliotheek van Soeterbeeck (t/m 11 januari 2026)

De oude bibliotheek van Soeterbeeck

In 1997 verlieten de zusters Augustinessen hun klooster Soeterbeeck te Deursen, bij Ravenstein. Daarmee kwam een einde aan de eeuwenoude geschiedenis van een gemeenschap waarin de geest van de Moderne Devotie gekoesterd werd. Het klooster, inclusief bibliotheek, werd overgedragen aan de Radboud Universiteit. Nu is er een tentoonstelling.

Tot de inboedel behoorde een historische bibliotheek, drie kasten vol laatmiddeleeuwse handschriften, oude drukken, devotieboeken, fragmenten. En dat alles door elkaar heen, deels kapot en beschadigd of opnieuw ingebonden en gekaft in stukken perkament van oude boeken.

Deze unieke bibliotheek, gehavend en rijk aan sporen van gebruik, vormt het hart van de tentoonstelling Graven in boeken. Onderzoekers Hans Kienhorst en Ad Poirters, verbonden aan de Radboud Universiteit, ontdekten dat deze boeken niet alleen gelezen, maar ook geleefd zijn. Hun ‘gegraaf’ naar marginalia, beschadigingen, en persoonlijke aantekeningen in hergebruikte banden in de oude boeken van Soeterbeeck, onthult een verborgen geschiedenis die begint bij het vertrek van de zusters in 1997, en terugvoert tot de stichting van het klooster in 1448. De foto’s van Anton Houtappels versterken de fysieke ervaring van de getoonde boeken.

Graven in boeken nodigt bezoekers uit om anders naar boeken te kijken: als objecten, als dragers van geleefde geschiedenis. Context van deze ongewone expositie is Museum Krona, gelegen in een historisch complex vam de zusters Birgittinessen, kloosterzusters, in geest en geschiedenis nauw verwant met Soeterbeeck.

Het project is een samenwerking tussen voornoemde onderzoekers, de Universiteitsbibliotheek van de Radboud Universiteit, Stichting Kunstpatrimonium Soeterbeeck, het Titus Brandsma Instituut, fotograaf Anton Houtappels, Museum Krona en de Noord Oost Brabantse Bibliotheken.

Wil je graag meer achtergrond bij de tentoonstelling of zelf Soeterbeeck bezoeken? Kijk dan eens naar het programma met een lezing in de Bibliotheek in Oss, een rondleiding in Museum Krona met de onderzoekers of een bezoekje aan Soeterbeeck.

Meer lezen over de tentoonstelling kan HIER.
Het bezoekadres is: Museum Krona, Veghelsedijk 25, 5401 PB Uden.
Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur.

IV 136, Getijdenboek, circa 1500, met links een ingeplakte houtsnede waarop Kindje Jezus met doornenkroon

Aangeraakt door de handen van vele zusters, gebruikt, verweerd en kwetsbaar. De meer dan vijftig handschriften en ruim zeshonderd gedrukte werken van het klooster Soeterbeeck in Deursen-Ravenstein kennen een eeuwenlange en turbulente geschiedenis (uit de folder ‘De collectie Soeterbeeck’, uitgave Radboud Universiteit)

Gerelateerde berichten